Hem > Kommunikation > Nyhetsbrevet Cámara News > Cámara News - Oktober 2014
  • HeadBanner cchs COMUNICACIÓN SV

Cámara News - Oktober 2014

Mer info

  • Datum: onsdag, 01 oktober 2014
Facebook Twitter Linked In Youtube Leer en español es
Camara News Banner Oktober 660x160

Höstsäsongen drar igång

Hösten är en årstid då det händer mycket på kammaren och det är ett nöje att kunna erbjuda våra medlemmar en månad fylld av intressanta och omväxlande aktiviteter. Den 14 oktober hålls seminariet "Framsteg inom digital strategi" på Svenska Ambassaden och den 8 oktober bjuder vi in till invigningen av Hästens nya butik i Madrid. Utöver detta arrangerar vi bland annat en temafrukost och en workshop i hur man på bästa sätt använder Linkedin. Genom att delta i våra aktiviteter får du chansen att fördjupa dig i dagsaktuella ämnen och de är utmärkta tillfällen att knyta nya affärskontakter.

Vi på sekretariatet hälsar vi dig varmt välkommen till höstens alla event!

share on Twitter Like Cámara News Oktober on Facebook Google Plus One Button
Hästens Madrid

Nytt från kammaren

Handelskammarens video


Utökad version av kammarens presentationsvideo

I samarbete med en av våra medlemmar, HTTV Media, tog vi i början av året fram en presentationsvideo om Svensk-Spanska Handelskammaren. I denna video berättar vi vilka vi är, vad vi gör och vad som är vårt syfte. Videon är en sammansättning av olika medlemmars intryck av kammaren och där de beskriver sina erfarenheter. Under sommaren har vi förlängt videon med fler vittnesmål för att visa allt som Kammaren har att erbjuda. 
Marknadsför dig med oss

Marknadsför dig med oss!

Vad är fördelarna med att vara medlem i kammaren? Utöver att du får ta del av vår utmärkta plattform för handelsmässiga- sociala- och kulturella utbyten, vill vi även påminna om våra effektiva kommunikationskanaler. Hos kammaren finns det flera sätt att synas på; genom tidningen INFO, det digitala nyhetsbrevet Cámara News samt via sociala medier. För mer information, skicka ett mail till [email protected].

Agenda Oktober 

Invigning Hästens butik i Madrid

Invigning av Hästens butik i Madrid

Den 8 oktober öppnar sängtillverkaren Hästen sin första butik i Spanien på Calle Serrano 4, en av huvudstadens mest exklusiva adresser. Kammaren bjuder i samarbete med Hästens in till butiksinvigningen.


LÄS MER
Linkedin Workshop med HTTV Media

Linkedin Workshop med HTTV Media

Handelskammaren anordnar i samarbete med Pedro Martín och HHTV Media en workshop i hur man använder LinkedIn som karriärverktyg. Temat för workshopen är "Hur man skapar en topp-profil som leder till affärsmöjligheter".

LÄS MER
Seminarium

Seminarium inom "Framsteg inom digital strategi"

Dagens hårda konkurrens inom online-sektorn tvingar företag till att söka nya strategier för att behålla sin position på marknaden. Våra medlemmar Tradedoubler, Relevant Traffic och Letslaw kommer under detta seminarium att dela med sig av sina erfarenheter och expertis gällande hur man maximerar sin investering i digital marknadsföring och hur man skyddar sitt rykte online.  

LÄS MER
Informationsfrukost

Informationsfrukost  "Finansiell planering för arvsfrågor".

Kammaren, i samarbete med OPTIMA Financial Planners, ett av de ledande företagen i Europa vad gäller arvsmässig och ekonomisk rådgivning, anordnar en informationsfrukost med temat arvsrätt. 

LÄS MER
European Biz Afterwork

European Biz Afterwork

De europeiska handelskamrarna anordnar, i samarbete med Deusto och Foro de Innovación, European Biz Afterwork med temat "Hur man utvecklar ett ekosystem av innovation och kreativitet inom företaget". Lär dig om hur du tar vara på talang och humankapital.

LÄS MER

Agenda Delegationer

Temakväll

Temakväll "Företagarpsykologi"

Delegationen i Andalusien anordnar en temakväll i psykologi för företagare på Svenska Skolan i Fuengirola. Svenska psykologen Mirja Johansson berättar om hur man kan få ut mer av sin verksamhet genom att känna sig själv bättre. Läs mer om Mirja Johansson här.

LÄS MER
Guidad tur IKEA i Valencia

Lunch och guidad tur på nya IKEA i Valencia

Kammarens delegation i Valencia bjuder in till en presentation och guidad tur i den nya butiken IKEA Alfafar. Lunch kommer att serveras och vi kommer även få lära oss mer om hur marknaden inom denna sektor ser ut. 

LÄS MER

Tidigare event

Tidigare event

Nya medlemmar

De Andrés y Artiñano

De Andrés y Artiñano

De Andrés y Artiñano är en ansedd advokatbyrå med lång erfarenhet av affärsjuridisk rådgivning.


    

Erbjudande från våra medlemmar

AIL Madrid

AIL Madrid erbjuder gratis språkkurser

På språkskolan AIL Madrid kan man bland annat läsa kurser i svenska och spanska och denna månad erbjuder företaget gratis kurser till kammarens medlemmar. För mer information och för att se erbjudandet, klicka på läs mer.

LÄS MER
     

Juridiska nyheter

De Andrés y Artiñano

Viktiga punkter för bolagsskattereformen 2014

Lagförslaget gällande bolagsskattereformerna ligger för närvarande hos riksdagen och väntas antas inom de nästkommande månaderna. Den komma att ersätta den nuvarande lagenoch ändringarna väntas bli mycket omfattande.

LÄS MER
Pérez-LLorca

Den spanska arvs- och gåvoskatten strider mot EUs lagstiftning

Enligt nuvarande spansk lagstiftning gällande arv av egendom eller arv av egendom i form av gåva eller rättighet, gynnas inte personer ej bosatta i Spanien, då de inte har möjlighet att ta del av de autonoma regionernas skattsubventioner vilka gör att slutliga arvsskatten i många fall blir obetydligt liten.

LÄS MER

Nyheter från våra medlemmar

Nyheter från våra medlemmar


 

Aktuellt

Valdeltagandet för svenskar i Spanien

Valdeltagandet för svenskar i Spanien

Den 14 september var det val i Sverige. Svenska Ambassaden i Spanien presenterar på sin hemsida hur många personer som röstade på Svenska Ambassaden i Madrid eller något av ambassadens övriga konsulat Spanien. Om du är nyfiken på hur valstatistisken ser ut jämfört med valet 2010, läs mer här.

LÄS MER


"Las diez" från Södermalm

Marc Rocas, skribent för webbtidningen No te hagas el sueco, beskriver stadsdelen Södermalm i artikeln "Las diez de Söder”. Södermalm, mer känt som Söder, är ett av de mest livfulla områdena i Stockholm. Tack vare sin unga befolkning har Söder blivit ett säte för många startups, och området präglas nu av hög grad innovation och talang. Missa inte den spanska artikeln om du vill få en beskrivning av området från en spansk synvinkel.

LÄS MER
Stockholms tunnelbanas dolda skönhet

Stockholms tunnelbanas dolda skönhet

För de flesta av Stockholms invånare är stadens tunnelbanesystem endast ett sätt att ta sig till och från arbetet. Då fotografen Alexander Dragunov, ursprungligen från St. Petersburg, flyttade till den svenska huvudstaden och började ta bilder av tunnelbanan från tidigare oskådade vinklar öppnade han emellertid pendlarnas ögon för dess skönhet. Hans bilder blev en sensation på nätet och tunnelbanan lockar nu besökare från hela världen som en annorlunda turistattraktion. Se bilderna här.

LÄS MER

Con la colaboración de nuestros patrocinadores

Atlas-Copco Dulith Abogados Electrolux Ericsson Holmen Ikea Molnlycke Scania Hispania Securitas SKF Tetra Pack TorresVolvo Yoigo
© 2013 - Cámara de Comercio Hispano Sueca      |      [email protected]      |      +34 914 442 628
Si desea más información no dude en ponerse en contacto con nosotros. Estaremos encantados de atenderle personalmente.
Estás recibiendo este e-mail porque rellenaste tus datos en nuestra web para recibir información fiable e interesante sobre la Cámara de Comercio Hispano Sueca. La Cámara de Comercio Hispano Sueca no envía spam.
Cámara de Comercio Hispano Sueca
Calle Alcala, 79 · 1B, 28009 Madrid, España
Madrid, Comunidad de Madrid 28009
Spain

Add us to your address book
Email Marketing Powered by MailChimp
Darse de baja de esta lista   |   Modificar suscripción
Senast ändrad måndag, 03 november 2014 10:59

Vill du få vårt nyhetsbrev?

Fyll i din mail adress här:


Acepto Política de Privacidad

¿Qué empresa trata sus datos?CÁMARA DE COMERCIO HISPANO SUECA (en adelante, "la CHHS")
¿Por qué tratamos los datos que le pedimos?Tratamos sus datos para poder prestarle los servicios de la CCHS y enviarle información sobre nuestros servicios.
¿Cuál es la legitimización para este tratamiento de tus datos?Estos datos son necesarios para que pueda beneficiarse de nuestros servicios.
¿Se van a hacer cesiones o transferencias con sus datos?No, sus datos solo serán tratados por la CCHS.
¿Se utilizan sus datos para hacer perfilados o segmentaciones?Sí. La CCHS utiliza técnicas de profiling para poder ofrecerle información acorde con sus intereses.
¿Tiene dudas?Tanto si tiene alguna o sugerencia como si quiere darse de baja puede ponerse en contacto con nosotros enviando un email a la siguiente dirección: [email protected]
Acepto la utilización de mi imagen por parte de la Cámara de Comercio Hispano Sueca conforme a la Política de Privacidad

¿Qué empresa trata sus datos?CÁMARA DE COMERCIO HISPANO SUECA (en adelante, "la CHHS")
¿Por qué tratamos los datos que le pedimos?Tratamos sus datos para poder prestarle los servicios de la CCHS y enviarle información sobre nuestros servicios.
¿Cuál es la legitimización para este tratamiento de tus datos?Estos datos son necesarios para que pueda beneficiarse de nuestros servicios.
¿Se van a hacer cesiones o transferencias con sus datos?No, sus datos solo serán tratados por la CCHS.
¿Se utilizan sus datos para hacer perfilados o segmentaciones?Sí. La CCHS utiliza técnicas de profiling para poder ofrecerle información acorde con sus intereses.
¿Tiene dudas?Tanto si tiene alguna o sugerencia como si quiere darse de baja puede ponerse en contacto con nosotros enviando un email a la siguiente dirección: [email protected]


Banner 220 SV

2020 maj220SV
2020 April Banner 220 SV